سنبله

فروش لوازم منزل در ایران و در کانادا

در ایران در مقایسه با کشورهای غربی به دلایل مختلف فروش و تعویض لوازم و اثاثیه منزل بصورت مرتب و فراگیر و سالیانه انجام نمیشود بلکه بیشتر در مواقع خاص از قبیل مهاجرت و کوچ کردن دایمی از کشور، بدون استفاده شدن وسایلی خاص، و حتی پیش آمدن مشکلات شدید مالی تصمیم به فروش این لوازم گرفته میشود. اگر  هم کسی قصد فروش لوازم منزل دارد یا باید به تعدادی از همسایگان پیشنهاد فروش بدهد که معمولاً به دلایل روابط همسایگی و رودبایستیهایی که بشدت زندگی در ایران را تحت تأثیر قرار داده اند اظهار قیمت واقعی و دلخواه آن براحتی ممکن نیست اگر هم این لوازم به قیمتی مشخص و قابل قبول طرفین فروخته شود باز به دلایل خاص جامعه ایران ممکن است تا مدتها عوارض این معامله و داستانهای پشت سر آن بالای سر کسی که آنرا فروخته سنگینی کند. یا اینکه شخص فروشنده باید با یک سمساری تماس بگیرد که معمولاً آن هم توی سر مال میزند و آنقدر از معایب، بدیها، و حتی خطرات این اجناس و لوازم میگوید که کم میماند شخص فروشنده با دست خودش هم پولی بدهد تا سمساری عزیز لطف کرده و هر چه سریعتر صاحب منزل را از شر این وسایل خلاص کند! گاهی اوقات نیز صاحب وسایل خود را از دردسر دو مورد گفته شده در بالا راحت میکند و لوازم وسایل خانه را به بستگان میبخشد که البته آن هم دردسرها و گاهی اوقات حرف و حدیثهایی دارد.

اما در اینجا در کانادا و احتمالاً سایر کشورهای غربی وضع متفاوت و کار خیلی راحتتر است. اولاً که اینجا تعویض لوازم منزل و فروش اسباب و اثاثی که دیگر در منزل لازم نیست بصورت مرتب و فراگیر همه ساله تقریباً از اواسط بهار شروع و تقریباً تا اواخر تابستان ادامه می یابد. ثانیاً کسانیکه قصد فروش لوازم منزل را دارند از یکی دو روز قبل از زمان فروش (معمولاً شنبه ها و گاهی اوقات همچنین یکشنبه ها)، در کوچه ها و خیابانهای اطراف منزل خود آگهیهای فروش لوازم را نصب میکنند. به این نوع فروش لوازم در اینجا فروش گاراژی (Garage Sale) یا فروش حیاطی (Yard Sale) گفته میشود. وجه تسمیه نام اولی از ساختمانی گرفته شده که در اینجا به آن گاراژ گفته میشود. اینجا تقریباً همه خانه ها دارای یک گاراژ هستند که در واقع متشکل از اتاق یک طبقه بزرگیست که بسیاری از وسایل خانه که در ایران در انبار نگه داشته میشوند به اضافه دوچرخه، موتور، قایق، گاهی اوقات خودرو(ها) و مقداری وسایل دیگر در آنجا نگهداری میشوند. به هر حال چون مقداری از لوازم و اثاث مورد فروش در گاراژ چیده میشوند این نوع فروش لوازم به فروش گاراژی معروف شده است. وجه تسمیه نام دومی هم که معلوم است: چون این لوازم و اثاثیه در حیاط به فروش میرسند عده ای از این نام استفاده میکنند. نوع فروش دیگری هم هست که به آن فروش جابجایی (Moving Sale) گفته میشود. این واژه وقتی بکار میرود که یک فرد در حال اسباب کشی یا مهاجرت اقدام به فروش لوازم منزل خود میکند. البته این سه اصطلاح فارسی توسط من ساخته شده اند و فکر نمیکنم در ایران اصطلاحات ملموس و جاافتاده ای باشند. در ایران گاهی اوقات از واژه هایی از قبیل فروش لوازم منزل و حراج استفاده میشود که البته هیچکدام از آنها آن نوع فروشی را که من توضیح دادم بخوبی بیان نمیکنند. ثالثاً اینکه فروشنده لوازم معمولاً با استفاده از برچسب قیمت تک تک اجناس را مشخص میکند. البته معمولاً جا برای چانه زنی و درخواست معامله ارزانتر وجود دارد.

در این فروشها تقریباً هر چیزی که در منازل استفاده میشود در معرض فروش گذاشته میشوند: میز، صندلی، کمد، مبل، کتاب، سی دی، نوار کاست، کامپیوتر و لوازم جانبی، انواع لوازم برقی، انواع لوازم آشپزخانه، انواع لباس، کفش، لوازم ورزشی، دوچرخه، و ... بعضی از وسایل کاملاً نو و استفاده نشده و برخی نیز استفاده شده و نسبتاً کهنه هستند. قیمتها هم متفاوت هستند. ممکن است در جایی وسایل نو به قیمت یک دهم قیمت اصلی هم بفروش میرسند و در جایی دیگر وسایل نسبتاً کهنه را هم به قیمت نسبتاً بالایی بفروشند. به هر حال این موضوع به فرد فروشنده، زمان فروش، نوع فروش، و چیزهای دیگر بستگی دارد. معروف است که فروشهای جابجایی ارزانتر از بقیه انواع فروشها هستند و معمولاً میتوان لوازم و وسایل بهتری را نیز در این فروشها پیدا کرد. خلاصه معمولاً میتوان هر چیزی با هر کیفیتی و هر قیمتی پیدا کرد که البته این کار نیاز به صرف مقدار زیادی وقت و سرکشی از فروشی به فروش دیگر است. با گرم شدن هوا از اوایل بهار و آغاز این نوع فروشها هر روز شنبه عده ای از مردم صبح نسبتاً زود (8 صبح) از خانه ها بیرون میزنند و به قصد پیدا کردن اجناس موردنظر به محلهای مختلف سر میزنند. در بین این مردم همه نوع آدمی دیده میشود و به ظاهر هیچ تفاوتی بین خریداران از نظر ثروت و موقعیت اجتماعی دیده نمیشود. بسیاری از کاناداییهایی که ظاهراً خیلی هم آدمهای سطح بالا و مجترم بنظر میرسند در حال انتخاب و خرید لباس از این فروشها ها هستند. فکر نمیکنم ایرانیان مهاجر اینجا بتوانند خود را برای خرید این نوع لباسها که قبلاً شاید کسی آنها را پوشیده است راضی کند!

امیدوارم در ایران نیز زمانی این نوع فروشها جافتاده شوند و هر کسی بتواند به راحتی با نصب چند آگهی و زدن قیمت روی اجناس و صرف یک روز وقت بدور از دردسرها و دغدغه ها و رودربایستیهایی که در حال حاضر در آنجا وجود دارد هر زمانیکه میخواهند بتوانند لوازم منزل خود را به قیمت معقول به فروش برسانند.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۶ساعت 18:14  توسط علی ملیحی پور  |